Pozvání na pohovor

Pokud jste po odeslání CV dostali pozvání na pohovor, zdaleka ještě nemáte vyhráno. Mnohdy Vás to nejtěžší, ale současně nejzajímavější, ještě čeká. Správná příprava Vám dodá na sebedůvěře a ukáže druhé straně, že o práci máte skutečně zájem.


Na co se tedy konkrétně zaměřit?

  • Jako první je určitě klíčové si pozorně přečíst pozvánku na pohovor. Většina firem má v textu zakomponovanou větu, která Vás vyzývá na potvrzení Vaší účasti. Čtěte tedy pozorně, nesledujte pouze datum a čas.
  • Důležitým krokem přípravy by měl být výběr vhodného oblečení. Slušný a upravený vzhled bude jistě budit větší důvěru. Přece jen spousta lidí dá na první dojem.
  • Dostavte se včas! Nezapomeňte si nastudovat možnosti parkování v okolí firmy, případně přesné časy spojů hromadné dopravy. Lepší je přijít pár minut předem.
  • Při příchodu byste měli vědět, za kým na schůzku jdete. Není nic trapnějšího, než stát na recepci a nevědět, s kým máte domluvenou schůzku.
  • Nastudujte si o firmě co nejvíce informací. V dnešní době se již upouští od prověřování kandidátů, kolik si toho načetli na oficiálních webových stránkách společnosti. Často je v úvodu pohovor firma představena. Výhodou Vám bude zjištění zajímavých informací, které mezi řečí o firmě pronesete.
  • Dejte prostor druhé straně se na cokoli zeptat, odpovídejte rozvitými větami. Na druhou stranu si i Vy připravte několik doplňujících otázek (zda je pozice nová, jak probíhá adaptace, velikost týmu, možnosti nástupu, odměňování apod.)
  • Snažte se nebýt příliš nervózní. Mluvte srozumitelně a dostatečně hlasitě. Snažte se vystupovat sebevědomě, hovořte o svých zkušenostech, mluvte pravdu. Důležité je to ale nepřehnat.

Po pohovoru si zhodnoťte Vaše pocity, zda podmínky dané pracovní pozice splňují Vaše požadavky. Hodně štěstí!

Rady a tipy