8 kroků, jak se úspěšně připravit na první den v nové práci

25. březen 2024

První den v nové práci může být plný očekávání, nervozity i nejistoty. Je to začátek nového dobrodružství, ale zároveň i výzva, kterou mnozí lidé vnímají s určitou mírou stresu. Máme pro vás několik tipů, jak se co nejlépe připravit na tento den a zajistit si hladký start ve vaší nové práci. 

8 kroků, jak se úspěšně připravit na první den v nové práci8 kroků, jak se úspěšně připravit na první den v nové práci

1) Důkladně se seznamte s firmou i pracovní pozicí 💻

Než nastoupíte do práce, zjistěte si co nejvíce informací o své nové pracovní pozici a o společnosti, pro kterou budete pracovat. Přečtěte si například webové stránky společnosti, studujte organizační strukturu a její hodnoty, abyste lépe porozuměli kontextu, ve kterém budete pracovat.

2) Dostatek spánku a odpočinku 💤

Zajistěte si dostatek spánku před vaším prvním dnem v práci. Odpočinek vám pomůže lépe zvládnout jakékoli výzvy, které se vám během dne mohou dostavit. 

3) Zvolte vhodný outfit 👔

Zjistěte si, jaký je obvyklý dress code ve vaší nové firmě, a podle toho se oblékněte. Buďte upraveni a pečliví na svůj vzhled, protože první dojem je často klíčový.

4) Příprava na cestu ⏰

Nejspíš jste cestu do práce absolvovali již na pohovor. Pokud ne, zjistěte si, jak se dostanete do práce a jak dlouho vám cesta zabere. Najděte si nejbližší parkoviště nebo veřejnou dopravu, abyste se vyhnuli stresu v den svého prvního pracovního dne.

5) Představení 🤝

Buďte připraveni na otázky, které vám budou položeny ohledně vašeho životopisu, vašich dovedností a zkušeností. Mějte připravené stručné odpovědi, které vystihují vaše schopnosti a motivaci pracovat pro danou společnost.

6) Setkání s novými kolegy 💬

Setkání s novými kolegy je klíčovou součástí prvního dne v práci. Buďte zdvořilí, přátelští a respektujte ostatní. Projevte zájem o své kolegy, aktivní naslouchání a projev zájmu o názory a zkušenosti ostatních vám nejen pomůže lépe porozumět firemní kultuře, ale také umožní rychleji navázat nové vztahy.

7) Oběd 🍴

Mějte s sebou připravený oběd. Je totiž možné, že během dne nebudete mít čas zajít si do restaurace, nebo naopak zjistíte, že si vaši kolegové oběd objednávají. Pokud vás kolegové pozvou na společný oběd, své jídlo si nechte na další den a jděte se seznamovat s novými kolegy.

8) Nestresujte se a ptejte se ❓

Nikdo od vás neočekává, že budete ohledně své pracovní pozice vědět vše již při nástupu do práce. Uvolněte se, projevte zájem a nebojte se klást otázky týkající se vaší nové pozice. Postupně se seznámíte s pracovním prostředím a získáte tak potřebné informace pro úspěšné zapojení do pracovního procesu.

Přistupujte ke svému prvnímu dni s pozitivním postojem a otevřeností. S přiměřenou přípravou a pozitivním přístupem máte všechny předpoklady k úspěchu. Pamatujte, že je to také příležitost pro nové začátky a možnosti růstu. Takže se uvolněte, buďte sebejistí a užijte si svůj první den v práci. 

Newsletter 📧

Chcete-li pravidelně dostávat informace o aktuálním vývoji nezaměstnanosti a dalších novinkách z pracovního trhu a HR, odebírejte náš zpravodaj HOFMANN NEWS. Stačí kliknout na tento odkaz a vyplnit svůj email.