Cizinci mohou být skvělými zaměstnanci ve vaší firmě i dlouhodobě

8. červen 2022

V průzkumech mezi personalisty dlouhodobě zaznívá, že na trhu chybí kvalifikovaní dělníci. Tento problém je v Česku přetrvávající a potvrzují ho také statistiky MPSV, které aktuálně uvádí, že na jedno volné pracovní místo určené pro kvalifikované manuálně pracující připadá v průměru pouze 0,2 – 0,7 uchazeče. Personalisté tak hledají nejlepší možná řešení, jak do svých podniků tyto pracovníky přilákat. 

Cizinci mohou být skvělými zaměstnanci ve vaší firmě i dlouhodoběCizinci mohou být skvělými zaměstnanci ve vaší firmě i dlouhodobě

V posledním průzkumu Hofmann Personal Monitor uvedlo 39 % dotázaných personalistů, že hledají kandidáty do trvalého pracovního poměru i mimo ČR a SR. Pro cca pětinu jde o běžnou záležitost. Tito personalisté vědí, kde mají inzerovat a jak se přesvědčit o vhodnosti kandidáta na hledanou pozici ještě předtím, než vůbec do Česka přijede. Zhruba třetina těch, kteří hledají zaměstnance v cizině, však hodnotí náborový proces při hledání cizinců do kmene jako náročný.

gtfv.png

Námaha se dlouhodobě vyplatí

Hledání cizinců za účelem dlouhodobého pracovního poměru se jeví jako účelná metoda, jak vyřešit problém s chybějícími kvalifikovanými dělníky. Podniky, které nemají s náborem cizinců velké zkušenosti, mohou mít obavy z celého náborového procesu i z toho, že u nich cizinci nakonec dlouho nevydrží. Ukazuje se však, že tyto obavy jsou zbytečné. Z průzkumů vyplývá, že ve většině podniků zůstávají cizinci déle než rok.tgfd.png

Nebojte se říct si o pomoc

Začít se zaměstnáváním cizinců může být pro firmu náročné. Rozhodně se vyplatí obrátit se na odborníky, kteří mohou personalistům poradit s administrativou, vízy, dokumentací a dalšími záležitostmi. Úspěšné začlenění cizince do kmene totiž není jenom o tom, že mu nabídnete pozici. Je potřeba mu pomoci se v nové zemi zorientovat a usnadnit mu komunikaci s úřady, lékařem nebo bydlením. Výhody, které podniku tito pracovníci přinesou, však vynahradí možné počáteční těžkosti a firma může získat dlouhodobou konkurenční výhodu. Navíc, průzkumy ukazují, že personalisté jsou se zaměstnanci z ciziny spokojení.

Řekněte si o další výsledky!

Zajímají Vás podrobnější výsledky Hofmann Personal Monitoru? Máte zájem o analýzy za firmy různé velikosti a zaměření? Chcete vědět, jaký vývoj v oblasti HR očekávají personalisté? Zavolejte na telefon 702 214 278 nebo napište e-mail na kontakt@hofmann-personal.cz a řekněte si o podrobnou studii z průzkumu.

O projektu

Hofmann Personal Monitor je unikátní výzkumný projekt, který realizuje výzkumná agentura B-inside (www.b-inside.cz) pro společnost Hofmann Personal. Projekt dlouhodobě a systematicky sleduje vývoj v oblasti recruitmentu a staffingu v Česku a přináší personalistům ve firmách zajímavé informace – benchmarky, postupy, které se personalistům osvědčují, pohledy na situaci na trhu a výhledy do budoucna. Aktuální vlna průzkumu proběhla v únoru 2022 na vzorku 241 respondentů z řad personalistů ve firmách s 200 - 499 zaměstnanci.