Jak si říct o zvýšení mzdy?

4. únor 2022

Myslíte si, že si za svou práci zasloužíte lepší finanční ohodnocení? Zvýšila se vaše zodpovědnost i objem vykonávané práce, ale plat zůstává už delší dobu stejný? Přečtěte si naše tipy, kterými byste se měli v případě vaší žádosti o zvýšení mzdy řídit.

Jak si říct o zvýšení mzdy?Jak si říct o zvýšení mzdy?

Díky dlouhodobému nedostatku kandidátů na trhu práce jsou firmy ochotny nabízet nejen novým uchazečům, ale i stávajícím zaměstnancům vyšší mzdy, aby si tak udrželi kvalitní pracovníky. Tato situace tedy nahrává do karet mnohým zaměstnancům. Lidé se však obvykle rozhovoru se svým nadřízeným na toto téma obávají. To ale není na místě, při odpovídajícím výkonu máte nárok na vyšší mzdu a je zcela běžné, že zvýšení platu navrhuje právě zaměstnanec. Přečtěte si následující pravidla, která byste měli v případě takové žádosti dodržet.

Zvolte správné načasování

Vyberte si vhodný čas, kdy vašeho nadřízeného oslovíte a kdy víte, že nebude sám nebude zavalen prací. Před důležitým meetingem či prezentací tak například nemusí být ve správném rozpoložení a vaše snažení by to mohlo ovlivnit. Dejte mu předem vědět, že s ním chcete na toto téma mluvit, aby i on dostal prostor pro případné argumenty a necítil se pod tlakem. Stejně tak není vhodné žádat o zvýšení platu, pokud vaše firma čelí finančním či jiným problémům.

Připravte si argumenty

V případě žádosti a zvýšení mzdy je vaše příprava zásadní. Sepište si hlavní důvody, proč by vám měl váš nadřízený plat zvýšit a jakou – může to být tedy například větší objem práce, větší zodpovědnost, převzaté úkoly od kolegů, apod. Říká se, že nejsilnější argument má jít na konec. Nedomnívejte se, že vaše práce je viditelná, informujte svého nadřízeného o všech pracovních úkonech a výsledcích. Svoje argumenty stavte na tom, že si vyšší plat zasloužíte, nikoliv že ho potřebujete. Vyvarujte se tedy jakýchkoliv osobních problémů a zaměřte se na vaši pracovní výkonnost a pozitivní dopad vaší práce.

Mějte reálné požadavky

Jednorázové zvýšení mzdy se pohybuje obvykle mezi 5 - 10 %. Pokud však víte, že zastáváte na trhu žádanou pozici a konkurenční firmy o vás mají zájem, můžete si říci o víc. Udělejte si představu, jak se pohybují mzdy ve vašem regionu a oboru, ať máte vaše argumenty podloženy také daty. Aktuální informace o průměrných výdělcích dle oborů naleznete například zde. Tyto informace se vám budou hodit ve chvíli, kdy se vás nadřízený zeptá, jakou částku byste si představovali.

Vyjednávejte a buďte otevření návrhům

Pokud neuspějete a váš nadřízený odmítne požadované zvýšení platu, měli byste chtít znát nejen důvody, ale i předpoklady, za jakých by vašich žádost přijal. Domluvte si termín v horizontu měsíců, kdy se o tom tématu můžete znovu pobavit. I když ale jdete na schůzku s primárním cílem vyjednat vyšší plat, buďte otevřeni i jiným alternativám ve formě navýšení benefitů, jako jsou například placené rekvalifikační kurzy. Vyšší kvalifikace a nové dovednosti totiž zvýšení mzdy také nahrávají.

Trénink dělá mistra

Než se vydáte za svým nadřízeným, zkuste si nahlas shrnout všechny základní argumenty a zamyslete se nad tím, jak by váš šéf mohl potenciálně reagovat. Lépe pak budete formulovat své odpovědi a budete působit sebevědoměji, jistěji a přesvědčivěji. Vždy však buďte zdvořilí, přirození, ale zároveň také věcní a sebevědomí.

Neváhejte se na nás obrátit a využít naše kariérní a personální poradenství. Rádi si na vás uděláme čas.

Facebook příspěvky (21).png

Newsletter

Chcete-li pravidelně dostávat informace o aktuálním vývoji nezaměstnanosti a dalších novinkách z pracovního trhu a HR, odebírejte náš zpravodaj HOFMANN NEWS! Stačí kliknout na odkaz a vyplnit svůj email.