Jaké jsou vaše silné a slabé stránky? Připravte se na pohovor!
17. srpen 2021S hledáním nové práce je spjata nutnost absolvovat pohovor, který se obvykle skládá z několika částí. Jednou z nich může být také otázka týkající se vašich silných a slabých stránek. Odpověď na ni vyžaduje vysokou úroveň sebereflexe a je vhodné ji mít připravenou předem. Vybrané vlastnosti je totiž třeba správně podat, aby hrály ve váš prospěch.
Pokud se nad touto otázkou zamyslíte a dokážete své silné a slabé stránky správně zformulovat, uvědomíte si nejen svoji hodnotu, ale také zjistíte, v čem spočívá vaše konkurenční výhoda oproti ostatním zájemcům o práci.
Jak zjistit své slabé a silné stránky?
- Zeptejte se ostatních – být objektivní při posuzování sebe sama není jednoduché a lidé mají tendenci se podceňovat či přeceňovat. Zeptejte se proto kolegů či přátel na jejich názor.
- Zhodnoťte své předchozí pracovní zkušenosti – v čem jste vynikali a co vám naopak příliš nešlo? U jakých úkolů cítíte nechuť a nervozitu, a co naopak zvládáte levou zadní?
Dodržujte několik základních pravidel:
- Buďte upřímní a nelžete.
- Vyhněte se klišé a nic neříkajícím výrazům typu flexibilita, týmový duch, přátelské vystupování, nebo pracovitost. Pokud budete chtít takovou vlastnost přeci jenom použít, uveďte k ní příklad, jak bude tato vlastnost přínosná pro zaměstnavatele.
- Mluvte k věci a stručně – vyberte si dvě až tři slabé a silné stránky.
- Pouhý seznam silných a slabých stránek nestačí – důležité je uvést kontext, kdy k takovému chování dochází, a za jakých okolností.
- Vybírejte vlastnosti související s pracovní pozicí, na kterou se hlásíte. Prostudujte si popis práce v inzerátu, stejně jako firemní kulturu ve společnosti. Jiné vlastnosti ocení startupová firma a jiné konzervativnější korporát.
Slabé stránky
Nebojte se připustit si své slabiny, umět zformulovat své stinné stránky svědčí o osobní vyzrálosti a ochotě na nich pracovat. Dejte si však pozor na tzv. humblebragging - taktiku, při které podáváte své přednosti jako slabiny („Jsem až přehnaně dochvilný. Někdy umím být až moc puntičkářský.“). V případě slabých stránek se nemusíte bát zmínit také tvrdé dovednosti, jako například úroveň cizích jazyků nebo práci s konkrétním softwarem. U všech je však nutné dodat kontext, kdy se tato vlastnost projevuje a následně zmínit, co je možné udělat pro její změnu a jak na této změně pracujete. „Je důležité umět pojmenovat své slabé stránky a připustit si je, personalisty však bude při pohovoru také zajímat, zda se s nimi snažíte něco dělat. Pokud tedy například víte, že vaše angličtina není nejlepší, můžete zmínit, že chodíte na doučovací kurzy, ve kterých se snažíte rozmluvit a zdokonalit, čímž prokážete svou snahu zlepšit se. Pokud vás trápí prokrastinace, začněte se věnovat time managementu a využívat užitečné nástroje a pomůcky, které vám pomohou lépe plánovat váš čas a pracovní povinnosti,“ doporučuje Gabriela Hrbáčková, ředitelka personální agentury Hofmann Personal. Příkladem slabých stránek tak může být například:
- netrpělivost
- prokrastinace
- tendence brát si na sebe až příliš mnoho práce
- nervozita při prezentaci
Silné stránky
V případě silných stránek je vhodnější zaměřit se na měkké dovednosti, pro zhodnocení vašich hard skills má personalista kromě vašeho životopisu také nejrůznější testy. Zmínit můžete například:
- vyjednávací schopnosti
- dobrý time management
- práce pod tlakem
- řešení krizových situací
Newsletter
Chcete-li pravidelně dostávat informace o aktuálním vývoji nezaměstnanosti a dalších novinkách z pracovního trhu a HR, odebírejte náš zpravodaj HOFMANN NEWS! Stačí kliknout na odkaz a vyplnit svůj mail: http://eepurl.com/g8gcBb