Na co myslet ve zkušební době?

18. únor 2022

Nástup do nového zaměstnání může být stresující záležitostí. Máte za sebou sice úspěšný pohovor a podepsanou smlouvu, nicméně vyhráno ještě nemáte. Čeká vás testování vzájemné spolupráce, na jehož konci se dozvíte, zda jste uspěli. Přečtěte si užitečné tipy, na co myslet během zkušební doby a jak zvýšit šance na úspěch.

Na co myslet ve zkušební době?Na co myslet ve zkušební době?

Nepodceňte první dojem

Choďte tedy vždy včas a dodržujte stanovené termíny pro odevzdání vašich úkolů. Dochvilnost není jen výsada králů, ale také každého spolehlivého pracovníka. Při nástupu do nové práce se také informujte o obvyklém dress code a snažte se jej dodržovat.

Nejdříve naslouchejte

Nejdříve se seznamte s celým chodem firmy a lidmi a z počátku buďte spíše pozorovatelé. Pokud máte nějaké nápady na zlepšení, vyčkejte s nimi, dokud se sami lépe nezaběhnete. Některé postupy mohou mít své důvody, která vám nejsou známy, a proto se neunáhlujte. Na druhou stranu se nebojte projevit vlastní invenci.

Ptejte se a zapisujte si

Ať už vaše zaškolení probíhá jakýmkoliv způsobem, nebojte se ptát a dělat si poznámky. Později to oceníte nejen vy, ale i vaši kolegové, kteří vám pak nebudou muset vysvětlovat jednu věc stále dokola. Zapisujte si jak pracovní postupy, tak i jména kolegů, kontakty na ně a jejich pracovní pozice, abyste věděli, na koho se v případě potřeby obrátit. Pokud vám něco není jasné, vždy se ptejte. Na druhou stranu se však snažte být také samostatní a aktivní.

Ukažte svou vstřícnost

Zejména ze začátku byste měli ukázat svou vstřícnost a toleranci. Pokud vás tedy váš nadřízený požádá o výjimečný přesčas nebo kolegové o výměnu směny, pokuste se jim vyhovět a berte to jako investici do budoucna. Samozřejmě ale nezapomeňte, že všechno má své hranice.

Zpětná vazba je důležitá

Bývá zvykem, že na konci zkušební doby si s vámi váš nadřízený sjedná schůzku, abyste společně zhodnotili vaši práci. At už se tato schůzka koná na konci či ještě v průběhu zkušební doby, přijměte od svého vedoucího kritiku a nápady na zlepšení. Zpětná vazba by však měla být oboustranná a i vy byste měli svému nadřízenému sdělit vaše dojmy z uplynulé doby.

Neváhejte se na nás obrátit a využít naše kariérní a personální poradenství. Rádi si na vás uděláme čas.

Facebook příspěvky (27).png

Newsletter

Chcete-li pravidelně dostávat informace o aktuálním vývoji nezaměstnanosti a dalších novinkách z pracovního trhu a HR, odebírejte náš zpravodaj HOFMANN NEWS! Stačí kliknout na odkaz a vyplnit svůj email.