Návrat do práce po letní dovolené: Jak si udržet produktivitu a motivaci?

23. srpen 2023

Po příjemně strávené letní dovolené může být návrat do pracovního prostředí překvapivě náročný. Pokud se v této situace zrovna nacházíte, nejste v tom sami! Získat zpět motivaci a zvyknout si na pracovní rutinu po dovolené může být výzvou, existuje ale několik osvědčených způsobů, které vám s tím pomůžou. Proto přinášíme několik tipů, jak si udržet motivaci a produktivitu po letním odpočinku.

Návrat do práce po letní dovolené: Jak si udržet produktivitu a motivaci?Návrat do práce po letní dovolené: Jak si udržet produktivitu a motivaci?
Začněte první den správně 🚀 

Hned po příchodu do práce se zaměřte na pročištění vaší e-mailové schránky. V průběhu vaší absence se totiž e-maily často nahromadí, a pro vás pak může být obtížné najít motivaci, když máte před sebou mnoho nevyřešených úkolů. Zpracování této části vám pomůže zbavit se pocitu zahlcení a lépe si uvědomit, co je nejdůležitější.

Vytvořte nový rozvrh 

Pravidelný harmonogram vám usnadní přechod zpět do pracovního režimu. Nastavte si budík na stejnou dobu, na kterou jste byli zvyklí vstávat během pracovního týdne, a to již před vašim skutečným návratem do práce. Postupně si tak zvyknete na brzké vstávání a první den zpět v práci vám to bude lépe fungovat.

Nezastavujte svůj růst 🌱 

Pociťujete nedostatek stimulace ve své práci? Než se vrátíte do pracovního koloběhu, stanovte si cíle, kterých byste chtěli dosáhnout nebo co byste se rádi naučili. Tímto způsobem se můžete těšit na nové výzvy, a vaše pracovní úkoly budou mnohem zajímavější. Vzdělávání může probíhat i mimo pracovní dobu – můžete využít knihovny nebo večerní kurzy.

Omezte prokrastinaci

První den zpět v práci může být náročný, ale klíčové je do toho jít s odhodláním. Vyhněte se dlouhým odpoledním pauzám a nadměrnému trávení času na sociálních sítích. Soustřeďte se na práci a snažte se překonat nutkání prokrastinovat. Jakmile začnete plně pracovat, zjistíte, že čas rychle plyne.

Oblečení pro úspěch 👔 

Nosíte oblečení, v němž se cítíte pohodlně a sebevědomě? První den po dovolené si vyberte takové oblečení, které vám dodává sebedůvěru. Vizuální aspekt může pozitivně ovlivnit vaši motivaci a produktivitu.

Spojte se s kolegy 

Konverzace s kolegy je skvělým způsobem, jak se vrátit do pracovního rytmu. Povídejte si o tom, co se stalo během vaší absence, sdílejte myšlenky i obavy. Tímto způsobem budete mít pocit propojení a spolupráce, a nebudete se cítit izolovaní.

Plánujte a sestavte si seznam cílů 📝 

Seznamy jsou úžasným nástrojem pro organizaci a plánování. Začněte s denními úkoly a postupně přidávejte další cíle na týden, měsíc a nadcházející období. Seznamy vám pomohou udržet přehled a efektivněji pracovat.

Dávejte si pauzy 

Nezapomeňte, že je v pořádku cítit se první den zpět v práci trochu unaveně. Krátká 5–10 minutová přestávka na procházku po kanceláři může být dostatečná na obnovení motivace, získání nových nápadů nebo doplnění vyčerpaných zásob energie.

Překonání počátečních obtíží po dovolené a návrat k pracovní rutině může být náročný. S využitím výše uvedených rad a tipů můžete úspěšně překonat přechod z letní pohody zpět do pracovního nasazení a získat tak kontrolu nad svou motivací a produktivitou.

Newsletter 📧

Chcete-li pravidelně dostávat informace o aktuálním vývoji nezaměstnanosti a dalších novinkách z pracovního trhu a HR, odebírejte náš zpravodaj HOFMANN NEWS. Stačí kliknout na tento odkaz a vyplnit svůj email.