Nedostatek pracovníků může v budoucnu vyřešit robotizace
3. listopad 2022Nějaký typ pracovníků nebo profesí aktuálně chybí ve většině výrobních, velkoobchodních a logistických firem. Jedná se o problém dlouhodobý a bohužel bez optimistického výhledu do budoucna. Všeobecně se má za to, že zejména kvalifikovaní pracovníci budou chybět na českém trhu práce i v budoucnu. V podnicích proto hledají způsoby, jak se s touto situací vypořádat. Jedním z možných řešení je vyšší míra automatizace a zapojení robotů.
Podle aktuálního průzkumu Hofmann Personal Monitor, který se uskutečnil letos v září mezi 251 personalisty výrobních, logistických a velkoobchodních firem, chybí v 73 % těchto podniků potřební pracovníci. „Na trhu práce je dlouhodobý nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců. Bohužel výhledy nejsou dobré a lze očekávat, že i v budoucnu bude problém obsadit celou řadu pozic, které vyžadují řemeslnickou kvalifikaci, zručnost a ochotu manuálně pracovat,“ komentuje výsledky průzkumu Gabriela Hrbáčková, ředitelka personální agentury Hofmann Personal, která si průzkum nechává pravidelně zpracovávat už čtvrtým rokem.
Podniky hledají cesty, jak pracovní procesy automatizovat a robotizovat
Polovina dotázaných podniků hledá nové možnosti, jak nahradit alespoň část pracovních procesů automatizací či robotizací. Výrazně častěji jdou tímto směrem podniky, kterým chybí pracovníci. Robotizace ale není jen o komplexním řešení a plně automatizované výrobě. S roboty se můžeme setkat ve všech sférách průmyslu, kde zastávají zejména opakující se manuální úkony, a jejich zavádění je v řadě firem postupné.
Roboty dnes využívá přes 40 % větších výrobních firem
Podle průzkumu využívá roboty většina podniků v automobilovém průmyslu (dotazovány byly podniky se 100 a více zaměstnanci), cca polovina strojírenských podniků a okolo 40 % ostatních výrobních podniků. Naopak, ve velkoobchodech a logistice je využívání robotů méně časté, nicméně i zde se o robotizaci uvažuje.
Cca třetina dotázaných uvedla, že ještě vidí další prostor pro větší zapojení robotů v jejich firmě a 16 % plánuje roboty nově zavést v horizontu 1 -2 let. Svědčí to o tom, že robotizace bude zažívat další rozvoj.
„Potenciál pro vyšší zapojení robotů je vidět u téměř poloviny dotázaných podniků. Předpokládáme, že roboti nahradí zejména pracovníky na nižších pozicích, zároveň však vytvoří poptávku po lidech, kteří budou schopní na robotizovaných pracovištích pracovat, roboty obsluhovat, servisovat i programovat. Personalisté by se proto měli připravit i na to, že v blízké budoucnosti budou potřebovat přijmout jiný typ pracovníků a celý náborový proces se v tomto ohledu změní,“ podotýká Gabriela Hrbáčková z agentury Hofmann Personal.
Nejvyšší potenciál pro další robotizaci lze očekávat zejména ve strojírenství a v automobilovém průmyslu. Nicméně, i ve velkoobchodě a logistice se bude týkat téměř čtvrtiny podniků. „Společnosti v sektoru velkoobchodu a službách jako logistika, doprava a přeprava mají nyní roboty spíše výjimečně. Často tvrdí, že v jejich provozech nelze taková pracoviště využívat. Nicméně je otázkou, kdy i tyto firmy objeví procesy, které automatizovat lze, a jak rychle budou schopní tyto technologie nasadit,“ dodává paní Hrbáčková.
Řekněte si o další výsledky!
Zajímají Vás podrobnější výsledky Hofmann Personal Monitoru? Chcete zjistit, s jakými dalšími ekonomickými a personálními dopady krize se aktuálně potýká pracovní trh a personalisté ve firmách podobných té Vaší? Máte zájem o analýzy za firmy různé velikosti a zaměření? Chcete vědět, jaký vývoj v oblasti HR očekávají personalisté? Zavolejte na telefon 702 214 278 nebo napište e-mail na kontakt@hofmann-personal.cz a řekněte si o podrobnou studii z průzkumu.
O projektu
Hofmann Personal Monitor je unikátní výzkumný projekt, který realizuje výzkumná agentura B-inside (www.b-inside.cz) pro společnost Hofmann Personal. Projekt dlouhodobě a systematicky sleduje vývoj v oblasti recruitmentu a staffingu v Česku a přináší personalistům ve firmách zajímavé informace – benchmarky, postupy, které se personalistům osvědčují, pohledy na situaci na trhu a výhledy do budoucna. Aktuální vlna průzkumu proběhla v září 2022 na vzorku 251 respondentů z řad personalistů ve firmách se 100 a více zaměstnanci.