Nezbytné kroky k prodloužení dočasné ochrany pro ukrajinské uprchlíky

1. březen 2023

Ukrajinským uprchlíkům, kterým bylo v loňském roce uděleno vízum dočasné ochrany, vyprší platnost tohoto víza do 31.3.2023. Pokud chtějí v České republice i nadále zůstat, musí si o prodloužení dočasné ochrany aktivně požádat, prodloužení nebude probíhat automaticky.

Nezbytné kroky k prodloužení dočasné ochrany pro ukrajinské uprchlíkyNezbytné kroky k prodloužení dočasné ochrany pro ukrajinské uprchlíky

O prodloužení dočasné ochrany se žádá ve dvou krocích: 

1) Registrace v online systému MVČR

Nejdříve se musí uprchlíci zaregistrovat v online systému Ministerstva vnitra (návod k registraci). Tento registrační systém bude fungovat do 31. 3. 2023 a je přístupný jen z území ČR. Osobní údaje k registraci budou mimo jiné zahrnovat místo hlášeného pobytu v ČR, adresu a název školy / školky dětí, ale případně
také vazbu k osobě mladší 18 let. 

Součástí registrace je rezervace termínu osobní schůzky. Touto registrací se dočasná ochrana automaticky prodlouží do 30. 9. 2023. 

2) Návštěva pracoviště MVČR

Druhým krokem je návštěva pracoviště Ministerstva vnitra za účelem převzetí nového vízového štítku, což je možné nejpozději do 30. 9. 2023, po tomto datu dočasná ochrana zanikne. Během této schůzky obdrží cizinec nový vízový štítek s platností do 31. 3. 2024. Na schůzku je nutné se dostavit osobně. 

Ne všichni občané Ukrajiny mají nárok na dočasnou ochranu. V tomto případě mohou požádat o vydání víza za účelem strpění pobytu s kódem víza D/VS/91.

➡️ Přečtěte si více informací na toto téma v našem LinkedIn Newsletteru HRM Novinky, který vám pravidelně každý měsíc přináší důležité novinky ze světa HR.