O vánoční brigády není nouze

19. listopad 2020

Zatímco jednu část firem stále sužují vládní opatření, ta druhá se již chystá na tradiční předvánoční nápor zákazníků. Jedná se zejména o internetové ochody a přepravní společnosti, které právě v těchto dnech nabírají nové zaměstnance a brigádníky na vánoční výpomoc. Zájem je však také o inventury či brigády v supermarketech, kde je možná volba směn. Hodinová mzda pro brigádníky se aktuálně v regionech pohybuje od 120 do 150 Kč.

O vánoční brigády není nouzeO vánoční brigády není nouze

Personalisté, obchody, e-shopy i přepravní společnosti aktuálně obsazují volná místa brigádníky zejména kvůli očekávanému vánočnímu vytížení. Kvůli odlivu zahraničních pracovníků je mnohem méně uchazečů o pracovní místa a poptávka po brigádnících je tak vyšší než v předešlých letech. Mezi brigádníky se obvykle objevují jak rodiče na mateřské dovolené, tak i studenti nebo důchodci. Oproti minulým letům se však hlásí také lidé z oborů, které čelí vládním omezením.

E-shopy jsou na vzestupu

Největší poptávku aktuálně vykazují logistické společnosti provozující e-shopy, které nabírají zejména skladníky, pracovníky balicích linek nebo kurýry. Poptávka po online nakupování se zvýšila zejména kvůli uzavření části obchodů z důvodu vládních nařízení a také díky zákazníkům, kteří upřednostňují bezpečný nákup nebo jsou v karanténě. Hodinová mzda pro brigádníky se aktuálně pohybuje od 120 do 150 Kč, v Brně a Praze se pak může vyšplhat až na k 200 Kč. „Evidujeme také velký zájem o brigády, které spočívají v inventuře před koncem kalendářního roku. Dokonce se nám každý rok vracejí stejní pracovníci, kteří si berou dovolenou ve svém stávajícím zaměstnání. Velkým lákadlem je totiž zálohu na mzdu, kdy pracovníci dostanou část odměny už před Vánocemi,“ říká Petra Rösselová vedoucí pobočky Liberec a doplňuje: „Podobné nárazové a krátkodobé brigády jsou vhodné i jako přivýdělek pro lidi na Úřadu práce. My jako agentura jsme schopni uchazečům pohlídat limit pro výdělek tak, aby si lidé před Vánoci přivydělali, a zároveň nepřišli o dávky právě z Úřadu práce.“

Supermarkety lákají na volbu směn

Očekává se také nárůst poptávky po brigádnících i v některých kamenných obchodech, zejména v potravinářství. Poptávka je tak po pokladních a lidech, kteří zajišťují doplňování zboží. „Vzhledem k aktuální situaci si stále více lidí hledá ke své práci příležitostnou brigádu, a to nejčastěji v supermarketech. S vedoucími úseků je totiž možné si dopředu domluvit směny, které jim vyhovují a nezasahují do hlavního pracovního poměru. Práci v supermarketech využívají také studenti, kteří si přivydělají na vánoční dárky,“ říká vedoucí pobočky v Chomutově Šárka Marcilisová a dodává: „V Hofmann Personal již několik let úzce spolupracujeme např. s obchodním domem Kaufland nebo Tesco. Vánoční čas je stejně důležitý pro využití brigádníků jako v letní měsíce.“ V oblasti přímého prodej jsou letos brigády v ohrožení, jejich budoucnost totiž závisí na aktuální epidemiologické situaci. „Doporučujeme se zajištěním brigády dlouho neotálet a přihlásit se co nejdříve, nábory jsou právě v plném proudu,“ doplňuje Petra Rösselová.