Omezení legálního agenturního zaměstnávání není řešením

11. srpen 2021

Snaha ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové prosadit návrh týkající se omezení agenturního zaměstnávání v Česku neuspěla. Přečtěte si vyjádření naší ředitelky Gabriely Hrbáčková k tomuto návrhu a tématu kvót pro agenturní zaměstnávání.

Omezení legálního agenturního zaměstnávání není řešenímOmezení legálního agenturního zaměstnávání není řešením

Návrh, podle nějž by v každé firmě od příštího roku mohli agenturní pracovníci tvořit nejvýše 10 % celkového počtu zaměstnanců, zamítli nejen resorty vedené ministry, ale také zástupci podnikatelů a již dříve také opozice. To je dobrou zprávou pro český pracovní trh. Ano, agenturní zaměstnávání v České republice je nutné nějakým způsobem regulovat, ale spíš důslednou kontrolou nelegálních agentur, ne nasazením kvót. Zaměstnávat až 90 % pracovníků na klasický úvazek by totiž mohlo být pro řadu firem téměř likvidační. Podniky potřebují často navýšit svou výrobní kapacitu pouze v určitém období a stejným způsobem potřebují reagovat také po konci sezónní špičky. Pro tyto případy jsou tak agenturní pracovníci ideální volbou. V opačném případě by byly podniky buď nuceny omezit svou produkci, čímž by došlo k poklesu tržeb i zisku, nebo zvýšit své ceny, což by mohlo znamenat jejich zánik.

Cizinci neberou práci českým pracovníkům

Častým argumentem kritiků agenturních zaměstnanců je to, že jde o cizince, kteří berou práci Čechům. My z oboru personalistiky ale víme, že to tak v žádném ohledu není. V naprosté většině zastávají tito pracovníci zastávají práci, která není pro Čechy atraktivní a nemají o ni zájem. Týká se to nejčastěji výrobních nebo zemědělských podniků. Již od ledna tohoto roku nezaměstnanost postupně dále klesá a počet neosazených pozic stále výrazně převyšuje počet volných uchazečů. Vykrytí těchto pracovních míst zahraniční pracovníky je tak pro řadu zaměstnavatelů velkou záchranou.

Omezení nelegálního zaměstnávání

Jak jsem již naznačila výše, stát by se měl spíš než na omezování agenturního zaměstnávání, zaměřit na nelegální agentury, které pracovníky vedou na černo, neodvádí za ně zákonné pojištění ani daně a vyplácí jim mrzkou odměnu. Právě tyto šedé nelegální agentury kazí pověst celému principu agenturního zaměstnávání. Pak se není čemu divit, že se u laické veřejnosti setkáváme s názory, že agenturní práce je novým otrokářství.. Kdo zná pracovní trh, ví, že jde o názor zcela zcestný. Férová práce a podmínky jsou pro legální agentury zásadní. Licence personálních agentur lze snadno ověřit na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí. Agentury, které se chtějí chovat transparentně, jsou dále také členy Asociace poskytovatelů personálních služeb, kde agentury podléhají pravidelným auditům a kontrolám dodržování legislativních předpisů.

Gabriela Hrbáčková | Managing Director