Personální situace v podnicích, očekávaný vývoj a řešení nedostatku kvalifikovaných pracovníků

21. září 2021

Přinášíme vám souhrn z aktuálního průzkumu Hofmann Monitor, který zjišťoval nejen aktuální personální situaci v průmyslu a očekávaný vývoj do budoucna, ale zaměřil se také na dlouhodobý problém personalistů, kterým je nedostatek kvalifikovaných dělníků a jeho řešení. Jak podle personalistů sehnat kvalitní pracovníky a je řešením zaměstnávání cizinců? To vše se v našem průzkumu můžete dočíst!

Personální situace v podnicích, očekávaný vývoj a řešení nedostatku kvalifikovaných pracovníkůPersonální situace v podnicích, očekávaný vývoj a řešení nedostatku kvalifikovaných pracovníků

„V rámci našeho nejnovějšího průzkumu jsme letos navíc nahlédli také na to, jaké dopady měly poslední dva roky na personální procesy ve firmách, jak se vyvíjely mzdy v jednotlivých regionech a kam se posunula digitalizace HR. Věřím, že pro Vás bude tato studie, která vychází z průzkumu mezi průmyslovými podniky v Česku, velmi užitečná a inspirativní," říká Gabriela Hrbáčková, ředitelka personální agentury Hofmann Personal.

22 % Oproti loňskému červenci má aktuálně cca pětina průmyslových podniků (22 %) více zaměstnanců. Nabíraly zejména strojírenské firmy, propouštělo se nejvíce v automobilovém průmyslu.

68 % Více než dvěma třetinám podniků (68 %) aktuálně chybí pracovníci. Největší poptávka je po kvalifikovaných dělnících na nižší pozice do výroby či provozu – ti chybí ve více než polovině firem.

43 % Téměř polovina podniků (43 %) chce v následujících měsících nabírat nové pracovníky, zejména kvalifikované dělníky na nižší pozice. Propouštět hodlá jen 3 % podniků

56 % Kvalifikovaní dělníci jsou na trhu dlouhodobě velmi nedostatkové „zboží“. Více než polovina personalistů (56 %) říká, že je velký problém je sehnat, někteří tvrdí, že to ani prakticky nejde. Potvrzují to i statistiky z MPSV.

37 % Nejlepší cestou, jak do firmy sehnat kvalitní pracovníky, je doporučení od stávajících lidí (uvedlo 37 % dotázaných) a velmi důležitá je i pověst firmy jako zaměstnavatele.

60 % Více než polovina dotázaných (60 %) počítá  do budoucna se zaměstnáváním cizinců. Vědí, že vzhledem k nedostatku kvalifikovaných pracovníků z Česka jiná cesta nebude. 

/down/48.png

Řekněte si o další výsledky!

Zajímají Vás další výsledky Hofmann Personal Monitoru? Máte zájem o analýzy za firmy různé velikosti a zaměření? Chcete vědět, jaký vývoj v oblasti HR očekávají personalisté? Zavolejte na telefon 702 214 278 nebo napište e-mail na kontakt@hofmann-personal.cz a řekněte si o podrobnou studii z průzkumu.

O projektu

Hofmann Personal Monitor je unikátní výzkumný projekt, který realizuje výzkumná agentura B-inside (www.b-inside.cz) pro společnost Hofmann Personal. Projekt dlouhodobě a systematicky sleduje vývoj v oblasti recruitmentu a staffingu v Česku a přináší personalistům ve firmách zajímavé informace – benchmarky, postupy, které se personalistům osvědčují, pohledy na situaci na trhu a výhledy do budoucna. Aktuální vlna průzkumu proběhla v srpnu 2021 na vzorku 239 respondentů z řad personalistů výrobních, velkoobchodních a logistických firem. Šlo o organizace s více než 100 zaměstnanci.