Personální situace v podnicích, očekávaný vývoj a řešení nejistoty

23. duben 2021

Přinášíme vám souhrn nejdůležitějších zjištění z našeho aktuálního průzkumu Hofmann Monitor, ve kterém jsme zjišťovali nejen aktuální situaci v průmyslových podnicích v České republice a výhledy personalistů do budoucna, ale také jsme mapovali využívání agenturních pracovníků a cizinců.

Personální situace v podnicích, očekávaný vývoj a řešení nejistotyPersonální situace v podnicích, očekávaný vývoj a řešení nejistoty

V posledních měsících se na nás personalisté obracejí s žádostí o spolehlivé informace o skutečném stavu na trhu práce. V médiích slýchávají, že podniky propouští a nezaměstnanost roste. V průmyslu se však personalistům stále nedaří obsazovat všechny potřebné pracovní pozice a dlouhodobě je problém sehnat zejména kvalifikované dělníky,“ říká Gabriela Hrbáčková, ředitelka personální agentury Hofmann Personal.

54 % Více než polovina dotázaných personalistů uvedla, že pandemie COVID 19 zasáhla jejich firmu negativně. Intenzita dopadu však není zásadní a dotázaní říkají, že se jejich firmě sice daří hůře, ale ne výrazně.

21 % I přes současnou situaci má pětina dotázaných firem více zaměstnanců, než měla před vypuknutím pandemie. Zároveň většina personalistů říká, že jim ve firmě chybí některé typy zaměstnanců.

53 % Více než polovině podniků chybí kvalifikovaní dělníci. Tento problém je však dlouhodobý a personalisté neočekávají, že by se na trh práce tito lidé v brzké době dostali. Naopak, předpokládá se, že kvalifikovaní dělníci budou chybět dlouhodobě.

33 % Třetina dotázaných podniků plánuje v následujících měsících nabírat nové zaměstnance. Propouštět hodlá jen 5 % dotázaných podniků. Třetina personalistů také říká, že je pro ně vzhledem k současné situace složité plánovat personální kapacity.

70 % Personalisté potvrzují dlouhodobě dobrou zkušenost se zaměstnáváním manuálně pracujících z ciziny. Zaměstnává je více než polovina podniků, většinou i na kvalifikovaných pozicích. Průměrný dělník z ciziny zůstává v podniku déle než rok. Obavy z vyšší fluktuace proto nejsou na místě.

Řekněte si o další výsledky!

Zajímají Vás další výsledky Hofmann Personal Monitoru? Máte zájem o analýzy za firmy různé velikosti a zaměření? Chcete vědět, jaký vývoj v oblasti HR očekávají personalisté? Zavolejte na telefon 702 214 278 nebo napište e-mail na kontakt@hofmann-personal.cz a řekněte si o podrobnou studii z průzkumu.

O projektu

Hofmann Personal Monitor je unikátní výzkumný projekt, který realizuje výzkumná agentura B-inside (www.b-inside.cz) pro společnost Hofmann Personal. Projekt dlouhodobě a systematicky sleduje vývoj v oblasti recruitmentu a staffingu v Česku a přináší personalistům ve firmách zajímavé informace – benchmarky, postupy, které se personalistům osvědčují, pohledy na situaci na trhu a výhledy do budoucna. Aktuální vlna průzkumu proběhla v únoru 2021 na vzorku 212 respondentů z řad personalistů výrobních a logistických firem a společností z oboru obchodu a služeb. Šlo o organizace s více než 100 zaměstnanci.