Popelář nebo astronaut? Jaké bylo vaše vysněné povolání?

1. březen 2021

O jakých profesích Češi ve škole snili a proč se nakonec rozhodli jinak? Více než 60 % dotazovaných Čechů si obvykle nesplní svůj sen o ideálním povolání a nakonec zvolí jiný obor. Nejčastějším důvodem je strach nebo pocit, že dosažení takové práce je nereálné. Mezi nejpopulárnější zaměstnání patří učitel, novinář a právník.

Popelář nebo astronaut? Jaké bylo vaše vysněné povolání?Popelář nebo astronaut? Jaké bylo vaše vysněné povolání?

Na prvním místě v žebříčku povolání, o kterých Češi nejčastěji sní, se umístilo povolání učitele, které uvedlo téměř 13 % dotazovaných. Následovalo povolání novináře, právníka, designéra, herce, veterináře a lékaře. Respondenti však jmenovali také řadu neobvyklých povolání, jako např. krotitel tygrů, astronaut, patolog nebo toreador či detektiv. V oboru, o kterém snili na škole, dnes pracuje pouze 8,8 % dotazovaných Čechů. Vyplývá to průzkumu společnosti Education.cz, který realizovala ve spolupráci s projektem Soutěž & Podnikej.

Praxe během studia může pomoci

Z průzkumu dále vyplývá, že až 62 % respondentů se svého snu postupně vzdalo, a to nejčastěji proto, že se jim dosažení jejich vysněného povolání zdálo nerealistické nebo se báli si tento sen splnit. Pro změnu svého snu se rozhodlo 30 % dotazovaných již na střední škole, dalších 29 % potom na škole vysoké. „Ideální je již během studia zajít na praxi a poznat daný obor. Zkoušením různých oborů a prací během studia pak mohou navíc absolventi předejít budoucí špatné volbě povolání,“ říká Gabriela Hrbáčková, ředitelka personální agentury Hofmann Personal. Studenti pak často mění obor studia také během prvních dvou let na vysoké škole – čtvrtina změnila obor jednou, více než 7 % dokonce vícekrát. Téměř polovina respondentů pak uvedla, že nepracují v oboru, který studovali.

Kariérní poradenství

Nabídku kariérního poradenství nikdy nevyužilo téměř 40 % respondentů. Tyto služby přitom obvykle poskytují nejen školy svým studentům, ale také nejrůznější organizace z rezortu práce a sociálních věcí nebo soukromé sféry. Nemusíte se tak bát změny povolání či dokonce oboru i v pozdějším věku. Obrátit se můžete např. na služby personální agentury, které vás nejen nasměrují, ale také pomohou najít vhodnou práci a připraví vás na pohovor. „Všem uchazečům rádi poskytneme nejen poradenství ohledně jejich budoucího zaměstnání, ale také jim můžeme dát konkrétní rady a tipy přizpůsobené na míru konkrétnímu zaměstnavateli. Kandidátům dále poradíme, jak správně napsat životopis a mnoho dalšího,“ říká Gabriela Hrbáčková.

Pokud už svůj životopis máte a poohlížíte se po nové práci, neváhejte nám jej zaslat a my se vám ozveme s nabídkou přesně pro vás!

/down/blogove-prispevky.png

Newsletter

Chcete-li pravidelně dostávat informace o aktuálním vývoji nezaměstnanosti a dalších novinkách z pracovního trhu a HR, odebírejte náš zpravodaj HOFMANN NEWS! Stačí kliknout na odkaz a vyplnit svůj mail: http://eepurl.com/g8gcBb