Proč je tak důležité mít šťastné zaměstnance?

8. březen 2023

Spokojení zaměstnanci jsou pro firmu velmi důležití. Jsou totiž rádi, že pracují a do práce chodí rádi. Lidé, kteří jsou ve své kariéře šťastní jsou také produktivnější, angažovanější a celkově šťastnější se životem než lidé, které jsou ve své práci nespokojeni.

Proč je tak důležité mít šťastné zaměstnance?Proč je tak důležité mít šťastné zaměstnance?

Výzkum ukazuje, že šťastní pracovníci dosahují vyšší úrovně produktivity v důsledku zvýšené motivace a nižší úrovně stresu, než nešťastní pracovníci, kteří denně trpí vysokou úrovní úzkosti a frustrace. Šťastný zaměstnanec bude také spolupracovat a pozitivně přispívat.

Spokojení zaměstnanci jsou dobří pro podnikání
Podnikům, které dělají ze šťastných pracovníků svou prioritu, se více daří. Se šťastnými lidmi se totiž lépe pracuje, což vede k větší motivaci a pracovní spokojenosti nejen mezi jednotlivci, ale i týmy.

Šťastnější jedinci mají méně stresu
Šťastní zaměstnanci se vždy budou snažit dělat věci dobře. Budou hrdí na to, co dělají, aniž by jim to někdo řekl. Autonomie je kritickou součástí vytváření spokojené pracovní síly a je pro nové generace stále důležitější.

Více kreativity a produktivity
Spokojení pracovníci jsou uvolněnější, šťastnější a pozitivnější, což stimuluje produkci dopaminu, který pomáhá zlepšit schopnost řešit problémy, přicházet s novými nápady a být obecně kreativnější. Studie dokazují, že šťastní jedinci předčí své méně pozitivní kolegy při plnění úkolů.

Spokojený zaměstnanec v práci i v životě
O zaměstnancích se šťastným myšlením se také předpokládá, že mají lepší vztahy mimo práci. Šťastní pracovníci jsou šťastní lidé. Toto štěstí může zahrnovat myšlenky o osobním životě, které se přelévají do jejich profesního života, což je vede k tomu, že se v práci cítí šťastnější.

Jak ale začít? Zeptejte se svých zaměstnanců, co je pro ně důležité
Udržování spokojené pracovní síly bude snazší, pokud zlepšíte podmínky pro zaměstnance tím, že jim poskytnete čisté, bezpečné pracovní prostředí a spolehlivé zásady rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem. Prostředí, kde se zaměstnanci cítí dobře, vede přirozeně k jejich spokojenosti i lepšímu soustředění a podporuje přátelské vztahy mezi zaměstnanci.

Dobrý balíček benefitů může zaměstnancům také přinést pocit odměny a ocenění za jejich práci. Jedním takovým velmi důležitým benefitem jsou například teambuildingy, které zlepšují komunikaci, motivaci zaměstnanců a jejich spolupráci.

V dnešním světě je běžné, že zaměstnanci stráví ve společnosti jen jeden nebo dva roky, než přejdou k jiné příležitosti, která nabízí lepší pracovní kulturu. I proto je tedy důležité udržovat zaměstnance spokojené a zajistit jim takovou pracovní kulturu, ve které rádi zůstanou.

Newsletter 📧

Chcete-li pravidelně dostávat informace o aktuálním vývoji nezaměstnanosti a dalších novinkách z pracovního trhu a HR, odebírejte náš zpravodaj HOFMANN NEWS. Stačí kliknout na tento odkaz a vyplnit svůj email.