Schválí sněmovna návrh na prodloužení zákonné dovolené?

28. červen 2021

V současné době mohou zaměstnanci ze zákona čerpat v soukromém sektoru čtyři týdny volna, u státních zaměstnanců je to pak týdnů pět. Návrh na prodloužení dovolené z nynějších čtyř na pět týdnů, který prosazují komunističtí poslanci, však kritizuje celá řada zaměstnavatelů, ekonomů i odborníků na pracovní trh. Podle nich se musí firmy nejprve vyrovnat s koronavirovou krizí a kvůli nové povinnosti i nákladům by musely upravit stávající benefity a uvažovat o snížení mezd. To potvrzují i výsledky průzkumu, který zrealizovala Hospodářská komora – až 42 % společností by bylo nuceno přehodnotit svou mzdovou a sociální politiku, 34 % by zrušilo benefit v podobě poskytování dnů dovolené navíc a 12 % snížilo počet sick days. Prodloužení dovolené by dopadlo podle komory zejména na menší firmy. Společnosti totiž platí zaměstnancům mzdu za dobu, kdy nepracují. Za týden dovolené navíc tak zaplatí zaměstnavatelé dalších až 26 miliard korun ročně. Sněmovna však zatím toto jednání nedokončila.

Schválí sněmovna návrh na prodloužení zákonné dovolené?Schválí sněmovna návrh na prodloužení zákonné dovolené?

„Otázka navýšení základní výměry dovolené leží na stole již několik let. I když se může zdát, že je to již naprosto běžný benefit, leckde k navýšení výměry dovolené brání závažné dopady na fungování firmy. Prvním důvodem je aspekt ekonomický, navíc upevněný koronavirovou krizí. Druhým důvodem je nedostatek lidí na trhu práce. Některé firmy se již nyní potýkají s hranicí přesčasové práce, protože nemají dostatek zaměstnanců. Zvýšení základní výměry dovolené by tak vyvinulo další tlak na přesčasovou práci,“ říká Ludmila Polmová HR business partner společnosti Hofmann Personal.

/down/newsletter-3.png

Podrobnější výsledky ze šetření Hospodářské komory naleznete zde: https://bit.ly/3cViBcO

Newsletter

Chcete-li pravidelně dostávat informace o aktuálním vývoji nezaměstnanosti a dalších novinkách z pracovního trhu a HR, odebírejte náš zpravodaj HOFMANN NEWS! Stačí kliknout na odkaz a vyplnit svůj mail: http://eepurl.com/g8gcBb