Stát podpoří částečné úvazky slevou na pojistném

27. červenec 2022

Senát na konci června schválil návrh zákona, který zavádí zvýhodněné pojistné u zkrácených úvazků. Snaží se tak podpořit zaměstnavatele v jejich využívání a usnadnit vstup na trh práce rodičům malých dětí nebo naopak starším lidem, pro které je práce v běžném rozsahu pracovní doby jen velmi obtížná a zkrácený úvazek je pro ně řešením.

Stát podpoří částečné úvazky slevou na pojistnémStát podpoří částečné úvazky slevou na pojistném

Dle OECD bylo v roce 2021 zaměstnáno v České republice na zkrácený úvazek 5,1 % zaměstnanců. I když aktuálně zájem o tyto úvazky roste, je Česká republika v nabídce těchto úvazků dlouhodobě pozadu a umisťuje se pod průměrem nejen ve srovnání se zeměmi Evropské unie, ale také se zbytkem světa. Pomoci má nyní chystaný zákon, díky kterému budou mít zaměstnavatelé slevu na pojistném ve výši 5 % z úhrnu vyměřovacích základů u stanovených skupin zaměstnanců.

Sleva se vztahuje na uzavřené zkrácené úvazky v rozsahu 8 až 30 hodin týdně u osob starších 55 let, rodičů dětí do 10 let (včetně pěstounů), osob pečujících o blízkého (stupeň závislosti II.), studentů středních nebo vysokých škol, osob se zdravotním postižením na nechráněném trhu práce a osob na rekvalifikaci. Další skupinou jsou pak osoby mladší 21 let, u kterých však není zkrácený úvazek podmínkou. Cílem je v tomto případě podpořit obecně vstup mladých lidí na trh práce. Zákon by měl vejít v účinnost v prvních měsících roku 2023. 

Podíl zkrácených úvazků ve světě
2021.png

Newsletter

Chcete-li pravidelně dostávat informace o aktuálním vývoji nezaměstnanosti a dalších novinkách z pracovního trhu a HR, odebírejte náš zpravodaj HOFMANN NEWS! Stačí kliknout na odkaz a vyplnit svůj email.