Top 3 pozice, které je v Česku téměř nemožné obsadit

20. květen 2022

O tom, že je v Česku obtížné obsadit některé pracovní pozice, personalisté diskutují už dlouhou dobu. Jde o téma, které je trápí a na které zatím nenašli řešení. A zdá se, že situace se nebude lepšit ani v budoucnu. Podle posledního průzkumu Hofmann Personal Monitor chce více než polovina podniků v následujících měsících nabírat nové pracovníky, ale propouštět hodlá jen 5 % dotázaných. Přitom už dnes připadá na jedno volné pracovní místo v průměru méně než 1 uchazeč.

Top 3 pozice, které je v Česku téměř nemožné obsaditTop 3 pozice, které je v Česku téměř nemožné obsadit

Zkušený technolog nebo šikovný svářeč. To jsou pracovníci, kteří na pracovním trhu téměř nejsou k mání.

Mezi top tři typy pozic, které podle personalistů téměř nelze obsadit, se umístily vyšší technické pozice ve výrobě, kvalifikovaní pracovníci ve výrobě či skladulinioví vedoucí ve výrobě. U těchto pozic převažuje názor, že je těžké je obsadit a jen minimum personalistů si myslí opak.

Vyšší technickou pozici jako technolog, konstruktér nebo inženýr kvality je nejtěžší obsadit v severozápadních a východních Čechách. Pracovníci těchto profesí téměř nejdou sehnat, a to ani za předpokladu, že jsou jim podniky ochotny nabídnout až o 15 tisíc vyšší nástupní mzdu (až 55 tisíc korun), než je celorepublikový průměr (41 tisíc korun).

ujtzer.png

Řidič vysokozdvižného vozíku, svářeč, elektrikář, zámečník nebo obráběč jako zástupci kvalifikovaných pracovníků ve výrobě či skladu nejvíce chybí firmám v Jihočeském a Plzeňském kraji. Tuto skutečnost odráží i statistky MPSV, které pro tyto kraje aktuálně uvádí, že na jedno volné pracovní místo určené pro kvalifikované manuálně pracující připadá v průměru pouze 0,2 – 0,5 uchazeče. Jejich průměrná hrubá mzda v dotazovaných podnicích je 29 tisíc korun, některé podniky jsou jim však ochotny nabídnou i 40 tisíc.

Třetím obtížně obsaditelným typem pozic jsou linioví vedoucí do výroby (např. tým lídr či vedoucí směny). I u nich se personalisté shodují, že je těžké je sehnat. Extrémně těžké je to však pro personalisty v Moravskoslezském kraji, kteří uváděli, že je téměř nemožné tyto pozice obsadit. Mizivý počet kandidátů nemohou vykompenzovat ani nabídnutím vyšší mzdy, která se tam u těchto pozic v některých podnicích šplhá až k 45 tisícům korun.

Zajímá vás, jaká je situace ve vašem regionu?

Zajímají Vás podrobnější výsledky Hofmann Personal Monitoru? Chcete zjistit, jaká je situace v různých regionech a jaké platy nabízí podniky různým pracovním pozicím? Chcete vědět, jaký vývoj v oblasti HR očekávají personalisté? Zavolejte na telefon 702 214 278 nebo napište e-mail na kontakt@hofmann-personal.cz a řekněte si o podrobnou studii z průzkumu.

O projektu

Hofmann Personal Monitor je unikátní výzkumný projekt, který realizuje výzkumná agentura B-inside (www.b-inside.cz) pro společnost Hofmann Personal. Projekt dlouhodobě a systematicky sleduje vývoj v oblasti recruitmentu a staffingu v Česku a přináší personalistům ve firmách zajímavé informace – benchmarky, postupy, které se personalistům osvědčují, pohledy na situaci na trhu a výhledy do budoucna. Aktuální vlna průzkumu proběhla v únoru 2022 na vzorku 241 respondentů z řad personalistů ve firmách s 200 - 499 zaměstnanci.